İNSANLIK SAVAŞLA YOK OLUR, BARIŞLA KURTULUR

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Tekintaş, “Filistin’de, Gazze’de, Doğu Türkistan’da, Irak’ta, Suriye’de, Myanmar’da ve daha birçok yerde şiddet ve savaş devam ederken yapılan barış çağrıları iyi niyetli bir temenniden öteye gitmiyor.” dedi.

Başkan Tekintaş, barışa ihtiyacın olduğu bir dönemden geçildiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti. “Hiç şüphesiz insanlık barış içerisinde yaşamak istiyor. İnsan olmanın en doğal sonuçlarından biridir bu. Ancak ve maalesef Dünyamızın birçok yerinde savaş var, kan ve gözyaşı var. Barışı en çok dile getiren güçler savaşın başrolündeler. Savaştan beslenerek kendi hegemonyalarını ayakta tutuyorlar. İşte böyle bir Dünya’da, özelikle Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda savaş hakim. İnsanlar, çocuklar, kadınlar ölüyor. Dünyanın süper güçleri ve Birleşmiş Milletler ise izliyor. Yapılan birkaç kınama açıklaması ve girişimler cılız kalıyor. İşe bu yüzden Filistin’de, Gazze’de, Doğu Türkistan’da, Irak’ta, Suriye’de, Myanmar’da ve daha birçok yerde şiddet ve savaş devam ederken yapılan barış çağrıları iyi niyetli bir temenniden öteye gitmiyor.”

Tüm olumsuzluklara rağmen içeride ve dışarıda barışa herkesin sımsıkı sarılması gerektiğini ifade eden Başkan Tekintaş, “İnsanlık savaşla yok olur, barışla kurtulur. Barışın ve huzurun değerini iyi bilmemiz ve sahiplenmemiz lazım. Ülkemizde yıllarca devam eden terör nedeniyle 10 binlerce insanımız hayatını kaybetti. Bu anlamsız mücadele ülkemizin tarihinde kara sayfalar açtı. Büyük acılar yaşandı. Çok şükür bugün geldiğimiz noktada barış ve kardeşlik hızla tesis ediliyor. Hükümetimiz tarafından devam ettirilen barış ve kardeşlik projesiyle barışın ne kadar değerli olduğu bir kez daha anlaşıldı. Bu vesileyle dünya genelinde devam eden savaşların son bulmasını diliyorum. Barış, insanlığın ihtiyacıdır.” ifadelerini kullandı.