ALTINORDU BELEDİYESİ 200 BİN FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU


ALTINORDU BELEDİYESİ 200 BİN FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU

ALTINORDU’NUN YEŞİL KALKINMA SEFERBERLİĞİ DEVAM EDİYOR

ALTINORDU BELEDİYESİ 200 BİN FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU

Altınordu Belediyesinin Başkan Aşkın Tören öncülüğünde hem şehrin yeşil varlığına katkı hem de tarımsal üretimde çeşitliliği artırıcı bir yaklaşımla başlattığı Yeşil kalkınma seferberliği fidan ve fide olarak toprakla buluşmaya devam ediyor.

Başkan Aşkın Tören’in şehrin 100. kuruluş yıldönümüne özel 100 bin fidan projesinde vatandaşlardan gelen yoğun istek ve talep doğrultusunda fidan sayısı 200 bine çıkarılarak toprakla buluşturuldu. 

ALTINORDU 175 BİN CEVİZ FİDANI İLE CEVİZ ÜRETİMİNDE DE ADINDAN SÖZ ETTİRECEK 

Uyguladığı proje ve desteklerle Altınordu’da meyve yetiştiriciliğini geliştirmeyi, böylece bir yandan bölgenin ihtiyacını karşılarken bir yandan da aile ve şehir ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan Altınordu Belediyesi, ceviz yetiştiriciliğini yaygınlaştırarak tarımsal üretimi çeşitlendirmeyi ve üreticilere alternatif gelir kaynakları oluşturmayı hedefliyor.

Projenin birinci etabında 70 kırsal mahallede üreticilere 80 bin ceviz fidanı dağıtımını tamamlayan Altınordu Belediyesi, Projenin ikinci aşamasında ise, 95 bin ceviz fidanını daha üreticilere teslim etti. Toplam 175 BİN ceviz fidanı ile Altınordu önümüzdeki yıllarda ceviz üretiminde de adından söz ettirecek. 

Bölgenin iklim ve coğrafi koşullarına uygun seçilen fernor, Chandler, frenquette ve fernette ceviz fidanları 1. yılında meyveye duracak. Dikiminin 3. yılında ise üreticiye ekonomik katkı sağlayacak ve alternatif ürün olarak ek gelir kapısı olacak.

YEŞİL ALTINORDU 25 BİN NARENCİYE FİDANI İLE DÖRT MEVSİM YEŞİL KALACAK

Öte yandan Aynı projenin birinci aşamasında kent merkezinde yeşil alanlara, okul bahçelerine, kamu kurum ve kuruluş bahçelerine, site ve toplu konut alanlarına 20 bin narenciye fidanının dikimini tamamlayan Altınordu Belediyesi, projenin ikinci etabında ise 5 bin narenciye fidanını daha toprakla buluşturdu. Tamamlanan ikinci etap ile birlikte limon, mandalina portakal ve kamkat portakalından oluşan 25 bin narenciye fidanı kent merkezinde yerini aldı.

BAŞKAN TÖREN “ÇEVRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK TEMELİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFİYLE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Hem şehrin yeşil varlığına katkı hem de tarımsal üretimde çeşitliliği artırıcı bir yaklaşımla kırsal mahallelerde üreticilere 175 bin ceviz fidanı teslim ettiklerini belirten Başkan Tören, “Bu çalışmalarımızı “kalkınırken korunan şehir” ilkemizden taviz vermeden çevreci yaklaşımlarımızı sürdürülebilir kılan topyekûn bir üretim seferberliğine dönüştürmek istiyoruz. Amacımız Altınordu’muzu her yönüyle yaşanabilir kılmak, insanımızın doğdukları topraklarda doyacakları bir yerel kalkınma modeli ile ek gelir kaynakları oluşturarak kendi topraklarında refah içerisinde yaşamalarını sağlamak. Şehrimizin doğal güzelliklerini koruyarak gelecek kuşaklara aktaracak çevreci yaklaşımlarla tarım şehri Altınordu’muzda üreticilerimize ve üretime her koşulda desteklerimiz devam edecek” diye konuştu.  

“Doğaya verilebilecek en güzel hediye ağaç dikmek ve gelecek kuşaklarımıza bırakılacak en büyük miras yaşanabilir bir çevre, yaşanabilir bir şehir ve yaşanabilir bir dünya bırakmaktır” ifadelerini kullanan Başkan Tören, Altınordu Belediyesi olarak fidanları toprakla buluşturmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.