ALTINORDU BELEDİYESİNDEN HEM ÇEVRE HEM DE HAYVAN DOSTU PROJE


ALTINORDU BELEDİYESİNDEN HEM ÇEVRE HEM DE HAYVAN DOSTU PROJE

ALTINORDU BELEDİYESİNDEN HEM ÇEVRE HEM DE HAYVAN DOSTU PROJE
'MAMAMATİK'LER ÇEVREYİ TEMİZLERKEN SOKAK HAYVANLARINI DOYURACAK!
Altınordu Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik önemli bir projeye imza attı. Belediye, israfın önlenmesi, doğal kaynakların korunması, atığın azaltılması ve dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan ve Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde 2017’de başlatılan Sıfır Atık Projesi’ne destek veren aynı zamanda hayvan dostu örnek bir çalışmayı hayata geçirdi.
Altınordu’da bir ilk olan hem çevre hem de hayvan dostu uygulama kapsamında belediye tarafından temin edilen atık malzemeler işlenerek kedi ve köpekler için barınaklara dönüştürülüyor. Şehrin farklı noktalarına yerleştirilen otomatlarla ise can dostların su ve mama ihtiyacı karşılanıyor. Belediye böylece hem sokak hayvanlarını besliyor hem de onlara yuva veriyor.
Bu kapsamda Altınordu Belediyesi, sokak hayvanlarının aç kalmasını önlemek ve geri dönüştürülebilir atıkların çevreye zarar vermeden toplanıp yeniden ekonomiye kazandırılmasını sağlamak amacı ile kentin belli noktalarına otomatik mama istasyonları yerleştirdi.
BU PROJE HEM ÇEVREYİ KORUYOR HEM DE CAN DOSTLARI BESLİYOR
Sokakta, su ve yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar için geliştirilen bu otomatlar, atılan her atık karşılığında mama vererek sokaktaki can dostların beslenmesine katkı sağlıyor. Otomatlara atılan her plastik ve metal atık karşılığında otomatın alt bölümdeki hazneye sokak hayvanları için 5 ila 20 gram arasında mama dökülüyor.
Topluma geri dönüşümün önemini ve çevre bilincini anlatmak, geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarını milli ekonomiye kazandırmak ve sokaklardaki can dostların beslenmesini sağlamak amacıyla hayata geçirilen uygulama vatandaşın da takdirini kazandı.
Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören de montaj işlemleri tamamlanan mamamatiklerle ilgili bilgi verdi. “Çevreyi korumak bir seçenek değil, zarurettir. Bu projemizle hem çevreyi koruyor hem de can dostlarımızın hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Sıfır atık dediğimiz kavram, aslında her gün ürettiğimiz atıkları yönetebilmek için yeni bir yaşam kültürünü yaygınlaştırma çabasıdır” diyen Başkan Tören, Sıfır Atık Projesi’ne büyük destek veren ve hayata geçirdiği geri dönüşüm çalışmalarıyla ekonomiye ciddi katkı sağlayan Altınordu Belediyesi’nin bu proje ile birlikte hem çevre kirliliğine neden olan plastik pet şişe ve metallerin geri dönüşüme kazandıracağını hem de sokak hayvanlarının aç kalmasını önleyeceğini ifade etti.