ALTINORDU YAĞLI GÜREŞLERİ KIRKPINAR’IN RÖVANŞI OLDU


ALTINORDU YAĞLI GÜREŞLERİ KIRKPINAR’IN RÖVANŞI OLDU

ALTINORDU YAĞLI GÜREŞLERİ KIRKPINAR’IN RÖVANŞI OLDU

8’İ ALTIN KEMERLİ 52 BAŞPEHLİVAN OLMAK ÜZERE 395 GÜREŞÇİ’NİN KATILIMIYLA DÜZENLEDİĞİ YAĞLI GÜREŞLER İLE ALTINORDU BİR İLKE DAHA İMZA ATTI

Belediye Başkanı Aşkın Tören öncülüğünde Altınordu Belediyesinin ilk kez düzenlediği Yağlı Güreşleri finalinde rakibi tarihi Kırkpınar’ın son başpehlivanı Cengizhan Şimşek'i yenen Hasan Cengiz başpehlivan oldu. Cengizhan Şimşek'in ikinci olduğu 'Altınordu Yağlı Güreşleri'nde Recep Kara ve Orhan Okulu üçüncülüğü paylaştılar.

19 Eylül Stadyumu'nda düzenlenen Yağlı Güreş turnuvasında 8'i altın kemer sahibi 52 başpehlivan olmak üzere toplam 395 güreşçi kol bağladı.

BAŞKAN TÖREN “ALTINORDU’MUZDA ÇİFTE BAYRAM YAŞANDI”

Programın açılışında konuşan Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “Bugün Altınordu’muz iki bayramı birden kutluyor. Bir yanda manevi iklimin yoğunlaştığı, kurbiyetle Rabbimize yakınlaşmanın neşesi, huzuru ve hamdı. Diğer yanda kökleri kadimde bir geleneği yani Ata sporumuz yağlı güreşlerini Kurban Bayramı’nın ikinci gününde düzenlemenin, sizlerle buluşturmanın mutluluğu” dedi.

“YAĞLI GÜREŞLERİN YENİ BULUŞMA NOKTASI ALTINORDU”

Ata sporu Yağlı Güreşlerin yeni buluşma noktasının Altınordu olduğunu belirten Başkan Tören, “Türk’ün ata sporu, Türk’ün Milli Sporu, Türk’ün dünden bugüne, bugünden yarına uzanan sporu olan yağlı güreşin yeni adresinde, yağlı güreşin yeni buluşma noktasında nesilden nesile aktarılmış bu gelenekte geleceğin şampiyonları ile geçmişin şampiyonlarını burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Kökü Malazgirt’te uzanan bu gelenek, yine geleneği olan bir şehirle buluşuyor. Ordumuz baş pehlivanlar çıkarmış bir şehir” şeklinde konuştu.

Altınordu Yağlı Güreşleri etkinliğini gelenekselleştirmek istediklerini ifade eden Başkan Tören, konuşmasında şunlara yer verdi:

“TÜRKÜN ATA SPORUNUN GELECEĞE TAŞINMASINDA BİZDE TARİHİMİZDEN GELEN SORUMLULUKLA YÜK ALMAK İSTİYORUZ”

“Bugün Altınordu’muz, ilkini düzenlese de ata sporumuz yağlı güreş turnuvasını gelecek yıllara taşımak için bir irade beyanında bulunuyor. Pehlivanlarımız da bu irade beyanına katılımlarıyla bizlere büyük destek veriyorlar. Bizim tarihimiz deyim yerindeyse er meydanında yazılmıştır. Türk tarihi ile başlayan bu geleneğimiz, rekabetin ötesinde, gururun ötesinde bir yiğitlik ülküsü yükler insanımıza. Türkün ata sporunun geleceğe taşınmasında bizde tarihimizden gelen sorumlulukla yük almak istiyoruz. Bugün şehrimizde gelenekleştirmeyi umduğumuz Altınordu Yağlı Pehlivan Güreşlerinin ilkini düzenlerken, Altınordu Belediyemizin geleneği ihya ederken geleceği inşa etme anlayışımızın bir ayağını daha gerçekleştirmiş oluyoruz.”

“KÜLTÜRDE, SANATTA, SPORDA MARKA ŞEHİR ALTINORDU”

“Biz geleneği olan, gelenekle geleceği yoğuran bir şehiriz. Kültürde, sanatta, sporda marka bir şehir Altınordu için akıl ve alın teri döküyoruz. Bir taraftan ekonomik kalkınmışlık için çalışacağız, diğer taraftan sosyal ve kültürel kalkınmışlığı yakalamak için var gücümüzle çalışacağız. Bunu hep birlikte başaracağız. Tıpkı ata sporumuzun felsefesi gibi kimsenin kaybetmediği, herkesin kazandığı bir modelle geleceğin Altınordu’sunu kuracağız.”

DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI KIRAN, “ALTINORDU BELEDİYEMİZİN SAYESİNDE BÖYLE BİR İLKE ŞAHİTLİK EDEREK ADETA ÇİFTE BAYRAM YAŞIYORUZ”

Altınordu Yağlı Güreşleri etkinliği açılışında konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, "Aşkın Başkanımızın söylediği gibi bugün burada bizlerde sıla-i rahim yapmak üzere bulunduğumuz memleketimizde Altınordu Belediyemizin sayesinde böyle bir ilke şahitlik ederek adeta çifte bayram yaşıyoruz. Bu çifte bayramı bizlere yaşattığı için böylesine güzel ve müstesna bir organizasyona ev sahipliği yaparak geleneklerimizi yaşattığı için Aşkın başkanıma teşekkürlerimi şükranlarımı sunuyorum. Yüzyıllar boyunca devam eden bir geleneğin bugün Altınordu'muzda, Ordu'muzun kalbinde, merkezinde yeniden yaşatılmasını canlandırılmasını ve bunun heyecanını hep birlikte yaşadık. Yağlı güreşler doğası itibariyle elbette rekabeti gerektiriyor. Bu güç yarışında, rekabette her zaman güçlü kalmayı, yiğit kalmayı gerektiriyor. Ama yağlı güreşin özünde sadece kazanmak yok, yağlı güreşin özünde aynı zamanda yiğitlik, hoşgörü, tarih, kültür, medeniyet var. Yüzyıllar öncesinden ecdadımızın bu geleneği başlattığı zamanlarda ülkemizin istiklal ve istikbal mücadelesinin de bu dualı çayırlarda can bulduğunu, güç bulduğunu hepimiz yeniden bugün bir kez daha Altınordu'muzda hatırlıyor ve bundan büyük bir memnuniyet ve heyecan duyuyoruz. Bizler de bugün sahada ve masada güçlü Türkiye düsturuyla işte yiğitlerimizin bu dualı çayırda verdiği mücadeleyi sayın Bakanımızın yönetiminde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde dünyanın dört bir yanında vermekten büyük bir gurur ve onur duyuyoruz. Ve inanıyoruz ki Altınordu'muzda bugün geleneğimize sabitlediğimiz pergelimizin bir ucunu çok daha güçlü kılarak 72 milleti dolaştığımız pergelin diğer ucunda inşallah ülkemizin istiklal ve istikbal mücadelesini de güçlendirmeye devam edeceğiz."

VALİ SONEL “TARİHİ KIRKPINAR’IN BAŞPEHLİVANLARINI BURADA GÖRMEK BİZİM İÇİN MUTLULUK VERİCİ”

Vali Tuncay Sonel, "661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde final oynayan Cengizhan Şimşek kardeşimize, Mustafa Taş kardeşimizi bir arada görmek, Ordu'muzda görmek bizler için mutluluk vesilesi. Onları bir kez daha tebrik ediyorum. Yine aramızda şehrimizin değeri ve ülkemizin değeri Recep Kara kardeşimiz var. Ona da yapmış olduğu bu güzel işler için, gençlerimize, çocuklarımıza örnek olduğu için çok teşekkür ediyorum. Ve bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen tüm ekibe sizlerin adına şükranlarımı sunuyorum."

MİLLETVEKİLİ YEDİYILDIZ “ALTINORDU BELEDİYE BAŞKANIM AŞKIN TÖREN’E TEŞEKKÜRLERİMİ İLETİYORUM”

AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, "Bugün burada Türk güreşinin en önemli değerleriyle bir araya geldiğimiz bir gün. Kırkpınar'da kim varsa bu sene hepsi burada. Güreşin en güzelini, en alasını seyredeceğimiz bir gün ve bayramın da ikinci günü. Bu vesileyle bütün hemşehrilerimin bayramını tebrik ediyorum.  Ben Altınordu’ya gerçekten güzel hizmetler veren ve aynı zamanda çok güzel bu tür kültürel faaliyetleri yürüten Altınordu belediye başkanım Aşkın Tören’e huzurlarınızda sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum."

Konuşmaların ardından altın kemer sahibi Recep Kara, Cengizhan Şimşek, İsmail Balaban, Orhan Okulu, Mehmet Yeşil, Şaban Yılmaz, Osman Aynur ve Fatih Atlı'nın da yer aldığı güreşçiler, protokol üyeleri ile dev Türk bayrağı eşliğinde sahada tur attı.

Farklı kategorilerde güreşçilerin mücadele ettiği etkinliğin Başpehlivanlık mücadelelerinde, Recep Kara'yı yenen Cengizhan Şimşek ile Orhan Okulu'yu mağlup eden Hasan Cengiz finale yükseldi.  

Altınordu Yağlı Güreşleri finalinde rakibi 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı Cengizhan Şimşek’i yenen Hasan Cengiz başpehlivan oldu.

Protokol üyeleri, dereceye giren güreşçilere madalya ve kupalarını verdi. Altınordu Belediye Başkanı Tören, Hasan Cengiz'e altın kemer hediye etti.