ALTINORDU’NUN TARİHİ SOKAKLARI ADETA BİRER TABLOYA DÖNÜŞÜYOR


ALTINORDU’NUN TARİHİ SOKAKLARI ADETA BİRER TABLOYA DÖNÜŞÜYOR

ALTINORDU’NUN TARİHİ SOKAKLARI ADETA BİRER TABLOYA DÖNÜŞÜYOR

Altınordu’nun tarihi mahallelerinde Başkan Aşkın Tören’in başlattığı modern ve estetik çalışmalar sonucu ortaya çıkan görsellik sokakları adeta birer tabloya dönüştürdü.  

Bir ressam titizliği ile dekoratif doğal begonit taşlarla döşenen kaldırımlar ve sokakların çeşitli motiflerle bezenmiş estetik görünümü tarihi mahalleleri yeniden yerli ve yabancı misafirler için cazibe alanları haline getiriyor.

YENİLENEN YÜZÜYLE YERLİ VE YABANCI MİSAFİRLERİN İLGİ ODAĞI OLACAK

Turizm kenti iddiası ve hedefiyle birçok çalışmanın ve altyapının hayata geçirildiği kentte konumu ve geçmişi ile doğal bir cazibe alanı olan tarihi mahalleler şehrin tarihiyle dokusuyla, siluetiyle, mekânın ruhuyla uyumlu estetik üstyapı çalışmaları sonunda birer turizm destinasyonu haline geliyor.

Aziziye, Saray, Zaferimilli, Taşbaşı, Kirazlimanı ve Güzelyalı mahallelerini birbirine bağlayan Gazi Sokak ve Taşlıpınar sokakta altyapının ardından başlayan üstyapı çalışmalarında ortaya çıkan görüntü vatandaşlardan büyük beğeni topladı. Dört bin metrekarelik alanda belli bir seviyeye gelen dekoratif doğal begonit taşlarla yapılan sokak yenileme çalışmalarında sona yaklaşıldı. Begonit kesitli dekoratif kaldırımlar ise mahalleye ayrı bir görsel zenginlik kattı. Geçmişiyle, doğal yapısıyla ve taşıdığı kültürel mirasıyla şehrin hafızası konumunda olan tarihi mahalleleri birbirine bağlayan güzergahta devam eden çalışmaların kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

BAŞKAN TÖREN, “ŞEHRİMİZİ GEÇMİŞTEN BUGÜNE BAĞLAYAN TARİHİ SEMTLERİMİZİN ZAMANIN MEKÂNIN RUHUNA UYGUN BİR ŞEKİLDE YAŞATILMASI İÇİN TİTİZ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”

Kent merkezinde devam eden çalışmaları değerlendiren Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, her noktada titiz ve yoğun bir mesai yürüttüklerini belirtti. Aziziye mahallesinden başlayan ve Güzelyalı’ya kadar devam eden önemli bir güzergahta tamamlanan altyapının ardından başlayan üstyapı çalışmalarının hızla ilerlediğini ifade eden Başkan Tören, “tarihi mahallelerimizin buram buram tarih kokan sokaklarını asfalt yerine tarihi dokuya, kent estetiğine, mekânın ruhuna uygun bir şekilde dekoratif doğal begonit taşlarla yenileyerek estetik bir yapıya kavuşturuyoruz. Şehrimizi geçmişten bugüne bağlayan tarihi semtlerimizin zamanın mekânın ruhuna uygun bir şekilde yaşatılması için titiz bir çalışma yürütüyoruz” diye konuştu.