BAŞKAN TÖREN’DEN 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ MESAJI


BAŞKAN TÖREN’DEN 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ MESAJI

BAŞKAN TÖREN’DEN 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ MESAJI

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Atatürk’ün Ordu’ya gelişi ve 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Tören mesajında, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e "Mareşal" rütbesi ve "Gazilik" unvanının verildiği 19 Eylül'ün "Gaziler Günü" olarak kabul ve ilan edildiğini hatırlattı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’ya gelişi münasebetiyle 19 Eylül tarihinin Ordu içinde büyük bir öneme de sahip olduğunu ifade eden Başkan Tören, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Milletimiz, tarihi boyunca şehitlerimizin ve gazilerimizin açtığı yolda ilerleyerek coğrafyalar fethetmiş, devletler kurmuş ve en zor şartlar altında vatanına, bayrağına ve istikbaline sahip çıkmıştır.

Gazilerimiz, fedakarlıklarıyla bizlere nice şanlı zaferler ve kahramanlıklarla dolu bir geçmiş armağan etmiştir. Ay yıldızlı al bayrağımız, onların cesaretleri sayesinde vatanımızın semalarında gururla dalgalanmakta, ezanımız beş vakit minarelerimizden özgürce okunmaktadır.

İstiklalimizi korumak, ülkemizin her köşesinde huzur ve emniyeti sağlamak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan ve canı pahasına vatanını korumayı görev edinen bir milletin evlatları olarak Gaziler Günü'nü idrak ederken gazilerimizin ve şehitlerimizin ailelerinin gururlarını ve kederlerini yürekten paylaşıyoruz.

Öte yandan 19 Eylül tarihi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ve gazi unvanı verilişinin yıldönümünü ve Gaziler Günü olmasının yanı sıra ilimiz içinde büyük öneme sahiptir. 19 Eylül 1924’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ordu’yu ziyaret ederek Ordulularla buluşmuştur. Bu sebeple 19 Eylül günü şehrimiz adına büyük bir gurur günüdür.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonunda; ülkemiz, teknolojiden eğitime, tarımdan endüstriye, bilimden spora ve sanata kadar gücüne güç katmaya ve dünyada söz sahibi olmaya devam etmektedir.

Bu doğrultuda bizlerde huzurlu, başarılı, gelişen ve dünya ile yarışan bir şehir olma yolunda ‘Vizyonu Dünya Kenti Altınordu’ için emin adımlarla ilerliyor ve bunu birlikte başarıyoruz.

Bu vesileyle her köşesi şehit kanlarıyla vatan yapılmış bu topraklarda geçmişten bugüne milletimizin bağımsızlığı için mücadele etmiş, tüm şehit ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize ise minnet ve saygılarımı sunuyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ve gazi unvanı verilişinin yıldönümünü ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü yürekten kutluyor, saygılarımı sunuyorum.”