BAŞKAN TÖREN “BUGÜN KAHRAMAN GAZİLERİMİZİN ŞEREF ŞEHRİMİZİN DE ONUR GÜNÜDÜR”


BAŞKAN TÖREN “BUGÜN KAHRAMAN GAZİLERİMİZİN ŞEREF ŞEHRİMİZİN DE ONUR GÜNÜDÜR”

BAŞKAN TÖREN “BUGÜN KAHRAMAN GAZİLERİMİZİN ŞEREF ŞEHRİMİZİN DE ONUR GÜNÜDÜR”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’yu şehrimizi ziyaretinin 98’inci yıl dönümü çeşitli programlarla kutlandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, şehrimize gelişinde karaya ayak bastığı yer olan İlkadım Anıtı’nda Altınordu Kaymakamlığı ve Altınordu Belediyesince ortaklaşa düzenlenen program çelenklerin sunumuyla başladı. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kahraman gazilerimiz ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda gerçekleştirilen saygı duruşu ve akabinde istiklal marşımız okunarak şanlı bayrağımız göndere çekildi.

BAŞKAN AŞKIN TÖREN “GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ŞEHRİMİZİ ZİYARETİNİN NE MANAYA GELDİĞİNİ, NASIL BİR ONUR VESİLESİ OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUZ”

Programda konuşan Başkan Aşkın Tören, “19 Eylül’ün Gazilerimiz için bir şeref günü, Ordumuz ve şehrimiz adına ise bir gurur günüdür” dedi.

Atatürk’ün 19 Eylül 1924 tarihinde Orduya gerçekleştirdiği ziyareti hatırlatan Başkan Aşkın Tören, “Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize gelişinin 98. Yıl dönümünü hep birlikte kutluyoruz. Binlerce yılın birikimi olarak kurulduğuna inandığım cumhuriyetimizin de asırlık hikayesinin verdiği özgüvenle, milli şuurla, gelecek yüz yılların ufkuna doğru yürüdüğümüz böylesi bir zamanda bu kutlamayı yapıyoruz” diye konuştu.

Gazi’nin şehrimize teşrifinin 98. Yıl dönümü olduğunu söyleyen Başkan Tören, konuşmasında şu hususlara yer verdi:

BİZLER O İLK GÜNKÜ HEYECAN VE ŞUURLA BU ZİYARETİ KUTLUYORUZ

“Gazi’nin şehrimize teşrifinin 98. Yıl dönümü. Aziz Atatürk savaşlarda nasıl ordusunun başında ve hep en ön safta bulundu ise milletine olan sonsuz güvenin muktezası olarak gittiği her yerde ülkemizin kalkınması için ter döken fedakâr Anadolu insanıyla kucaklaşmış, muasır medeniyet yolunda atılması gereken adımları bizzat uygulayarak insanımıza örnek olmuş, bu yolda emek ve çaba sarf eden herkesi takdir ve taltif ederek onurlandırmıştır.

Bizler, o, ilk günkü heyecan ve şuurla bu ziyareti kutluyoruz. Ve bu ziyaretin ne manaya geldiğini, Kurtuluş Savaşı’nda 434 şehit vermiş ve binlerce gazisi olan bir şehrin sakinleri olarak nasıl bir onur vesilesi olduğunu çok iyi biliyoruz.

Kurtuluş Mücadelesinin son on yılı cepheden cepheye koşmuş bir millet. Bunun adı varlık ve yokluk savaşıdır. İşte bu ziyaret, böylesi tarihi koşullar altında gerçekleşmiştir. Onun için Gazi Mustafa Kemal Atatürk o gün burada Ordululara şöyle demiştir: “Sizin gibi şuurlu bir millete malik olan bu devlet, bütün cihana karşı iftihar etmek hakkına maliktir.” Bu söz, Ordulular özelinde Türk milletine söylenmiştir. Söyleyen de tıpkı milleti gibi, cepheden cepheye koşan bir gazidir.”

GAZİLER GÜNÜ DEVLET VE MİLLET MUHAYYİLEMİZİN EN KIYMETLİ ÖZELLİKLERİNDEN BİRİDİR

“Cumhuriyet, gazi bir önder tarafından kurulmuştur. Bununla birlikte cumhuriyeti kuran iradenin yansıması olan Türkiye Büyük Millet Meclisi de gazilik unvanına sahiptir. Dolayısıyla biz gazi bir devlete sahibiz. Bu güçlü bir milli şuurun yansımasıdır. Tarih boyunca, milli bilincimizi şekillendiren gazilik, bugün devletimizle özdeşleşmiştir. Onun için, bugün kutladığımız gaziler günü devlet ve millet muhayyilemizin en kıymetli özelliklerinden biridir. Deyim yerindeyse bizim her birimiz gazilikle şereflenmiş Türk milletinin evladıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘bütün cihana karşı iftihar ettiği’ Türk milleti işte böyle bir vasfa sahiptir.”

CUMHURİYETİMİZİN YÜZÜNCÜ YILININ ŞAFAĞINDA DURUYORUZ

“Cumhuriyetimizin yüzüncü yılının şafağında duruyoruz. Fakat bu hikâyenin birikimi binlerce yıllık Türk tarihine dayanıyor. Atalarımızdan, geçmişimizden aldığımız mirasla, heyecanımız ilk günkü gibi taze, bilincimiz de binlerce yıllık şuurun içine gömülmüş bir olgunlukta. Bizim tarihimiz en zor zamanda dahi, varlık ve yokluk mücadelesini verecek şuurla şekillenmiştir. Milli şuurumuz dahi, büyük ve ağır yangınlar içinde yılmamış liderlerin öncülüğünde yoğrulmuştur. İşte biz bu şuurla tarihimizin vasiyetine uyarak, kalkınmış, güçlü ve büyük Türkiye için var gücümüzle çalışacağız, söz veriyoruz.”

TÜRK MİLLETİNİN BİNLERCE YILLIK YÜRÜYÜŞÜNÜ, CUMHURİYET ŞUURUYLA GELECEK BİN YILLARA TAŞIMAYA KARARLIYIZ”

“Türk milletinin binlerce yıllık yürüyüşünü, cumhuriyet şuuruyla gelecek bin yıllara taşımaya kararlıyız. Bunun yapmak için de akıl akıla vereceğiz. Omuz omuza dayanışacağız. Ve birliğimizi ve dirliğimiz kavileştireceğiz. Türk milleti olarak geleceğin bin yıllarına damga vurmaya devam edeceğiz. Bize emanet edilen Türkiye Cumhuriyetimizin çok daha ileri bir noktaya gelmesi yolunda bizler de gerek devletimizin gerek yerel yönetimlerimizin yapmış olduğu yatırımlarla çağdaş, modern, yaşanabilir rekabet gücü yüksek yeniliğe açık, güçlü kent demokrasisi ile şehrimizin, insanımızın hak ettiği refaha ulaşacak bir şehir olma yolunda gayret gösterdiğimizi belirtirken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, manevi huzurlarında “Şehrimize hoş geldiniz” diyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum.”

KAYMAKAM KARAHAN “CUMHURİYETİMİZİN LİDERİYLE GÖRÜŞMEK VE BİR ARADA BULUNMAK ŞEHRİMİZ İÇİN DE BİR ONUR VESİLESİ OLMUŞTUR”

Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilk yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ülkenin her bir köşesine ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu ziyaretlerin Atatürk'ün vefatının 4,5 ay öncesine kadar ara verilmeksizin sürdüğünü aktaran Karahan, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her türlü yeni başlangıçlar meydana getirdiği yurt gezileri, Türk tarihinin en güzel sayfalarını süslemektedir. Bu açıdan düşünüldüğünde yöre halkının Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tanışma imkânı bulması bu gezilere ayrı bir değer katmaktadır." dedi.

Bu ziyaretlerden birisinin 98 yıl önce 19 Eylül 1924 tarihinde Ordu'ya yapıldığını anımsatan Karahan, "Atatürk bugün Altınordu hükümet konağı olarak kullanılan tarihi binayı ziyaret etmiş ve o günkü konuşmasında 'Sizin gibi şuurlu bir millete malik olan bu devlet bütün cihana karşı iftihar etme hakkına maliktir' demek suretiyle Ordu halkımızı övmüş ve onurlandırmıştır. Bin bir emekle kurulan Cumhuriyetimizin lideriyle görüşmek ve bir arada bulunmak şehrimiz için de bir onur vesilesi olmuştur." diye konuştu.

Yapılan protokol konuşmalarının ardından ise günün anlamını yansıtan şiirler okundu. Program Altınordu Belediyesi orkestrasınca Atatürk’ün sevdiği parçaların seslendirilmesi ve folklor ekibinin halk oyunları gösterisi ile son buldu.