BAŞKAN TÖREN "EGEMENLİK ŞUURU UMUDUMUZU HER DAİM TAZE TUTAR"


BAŞKAN TÖREN "EGEMENLİK ŞUURU UMUDUMUZU HER DAİM TAZE TUTAR"

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

"23 Nisan 1920, topyekûn bir milletin, bağımsızlık ve hürriyet yolunda irade beyanını egemenlik şuuruyla ete kemiğe büründürdüğü tarihtir" diyen Başkan Tören,

23 Nisan’ın dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olduğunun altını çizdi.

TBMM'nin Türk Milletinin bağımsızlık ve hürriyet ruhunun tezahürü olduğunu kaydeden Tören, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Büyük Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde bundan tam 102 yıl önce, asırların yoğurduğu milli şuuruyla, bozgun çağlarına inat, yeni bir ruh, yeni bir şuuru kıyamete kadar yaşama ve yaşatma noktasında verdiği andını yenilemiştir.

İşte bu bağımsızlık ve hürriyet ruhunun tezahürü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.

TBMM, yedi düvele karşı cepheden cepheye koşan ve nihayet bu boğuşmada bitap düşen aziz Türk milletini tekrar ayağa kaldıran bir idrak, bir iradenin temsilidir. Nitekim Kurtuluş Savaşını yöneterek tarihte hiçbir millete nasip olmamış “GAZİ” unvanına layık görülen meclisimiz, aynı zamanda sömürgecilerin esareti altında yaşayan milletlere de umut ışığı olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal o günlerde şöyle diyordu:

"Hep birlikte bakışlarımızı, vicdanımızın merkezi olan millete dikelim. Orada erdemin, vefa ve içten bağlılığın, yenileme arzusunun, egemenlik aşkının ve geleceğin sönmeyen ateşi yanmaktadır. Bu kutsal ateş, kendi içindeki bilgisizlik ve karanlığı yakacak ve bağımsızlığımızın önüne dikilecek olan bütün engelleri yıkacaktır.

Efendiler, millet önünde, onun hak ettiği bağımsızlığın önünde, onun layık olduğu gelişme ve yenileme arzusu önünde, her kuvvet ancak milletin irade ve amaçlarına uymak şartıyla yaşayabilir. Milletin irade ve amaçlarına uymayanların talihi hüsrandır, çökmedir.”

Bugün, bağımsızlığımıza en güçlü şekilde sahip çıkıyor, hatta “Tam Bağımsız Türkiye” idealini yaşatma noktasında önemli ve ileri adımlar atıyoruz. Fakat bu sürece nasıl gelindiğini bilmezsek, bağımsızlığımızın ve hürriyetimizin ne manaya geldiğini de hatta bugün yine hercümerç içinde kavrulan bir dünyada, “Yeniden Güçlü ve Büyük Türkiye” hedefimizin stratejisini de doğru belirleyemeyiz.

Türkiye, Birinci Dünya Savaşı sonrasında sömürgeci zihniyetin bölüşmek istediği ve bu hedef doğrultusunda ateşe verdiği bir coğrafyadan destansı bir mücadeleyle kurtarabildiğimiz aziz topraklar üzerinde yeniden hayat bulmuş bir ideal, bir şuurdur.

Bu şuuru, hep birlikte taze tutmamız gerektiğini de bugün yaşadıklarımızla birlikte daha iyi anlayabiliyoruz.

TBMM’nin açılışı, Mehmet Akif Ersoy’un ifadesiyle “hayasızca akına” karşı bir başkaldırı, sömürge düzenine karşı asil bir hukuk ve adalet çağrısıdır. Bu çağrı zamanla bir çığlığa dönüşmüş, tüm esir halklar için bir özgürlük meşalesi bir umut ışığı olmuştur.

Bugün de Türkiye Cumhuriyeti olarak geçmişten aldığımız mirasla, kadim geleneklerine, ilke ve değerlerine sahip çıkarak gittikçe kuralsızlaşan ve tüm coğrafyayı ateş çemberine dönüştüren çatışmalara karşı da yine hukuku ve adaleti savunmaktadır.

Kurucu felsefesini çocukların bayramına dönüştürmüş milletimizin iradesinin tecelligâhı Türkiye Büyük Millet Meclisimizden başka hiçbir meclis yoktur dünyada.

Her 23 Nisan, ataların mirası çocuklarımızın şuuruyla hep taze kalan, umudu her daim yenileyen bir anlayışın ifadesidir. Bunun da ötesinde çocuklarımızın taptaze ve saf dilleriyle, ayrımsız bir şekilde dünyanın tüm milletlerine barış ve umut çağrısı yaparız her 23 Nisan’da.

Gerçekten de en çok çocukları mağdur eden savaşlar ve çatışmalar çağında bu umudu beslemenin ne kadar önemli olduğunu bugünlerde daha iyi anlıyoruz. Bu yüzden 23 Nisan sadece bizim çocuklarımızın değil dünyanın bütün çocuklarının umudunun tazelendiği bir bayramdır.

Altınordu belediyesi olarak biz bu noktada, yönetim anlayışımızın merkezine bu kez de ülkemizin ve insanlığın geleceği olan çocuklarımızı alıyor ve bir yandan onların bayram coşkusuna ortak olurken bir yandan da özellikle gençlik projelerimizi onlarla birlikte hayata geçiriyoruz. Çünkü biz, şehri onlar için geliştiriyor ve geleceğe taşıyoruz. Çünkü biz, çocuklarımızın mutlu bir şekilde yaşayacakları, hatta onların da çocuklarına bu mutluluğu miras bırakacakları bir şehri hep birlikte kurmaya kararlıyız.

Bu vesileyle, İstiklal savaşımızın Başkomutanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle saygıyla yad ediyorum.

Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye!” diyor, umudumuz ve yarınlarımız olan sevgili çocuklarımızın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum."