ALTINORDU BELEDİYESİ TARİHE CAN VERİYOR

Altınordu Belediyesi , Taşbaşı Mahallesi Menekşe sokakta bulunan 19. yüzyıl otantik mimarisinin hakim olduğu iki adet tarihi evin restorasyon çalışmalarına başladı.

 Bir yandan şehrin fiziki büyümesi ve gelişmesi adına önemli projeleri hayata geçiren Altınordu Belediyesi,  diğer yandan tarihi ve kültürel zenginlikleri gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor.

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ile beraberindeki Başkan Yardımcıları Aydın Şaşmaz ve Fatih Evli yürütülen restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

           BAŞKAN TEKİNTAŞ: “TARİHİ DOKUYU ORTAYA ÇIKARTMAK ZORUNDAYIZ”

 İncelemelerin ardından değerlendirmede bulunan Başkan Tekintaş, Ordu’nun tarihi dokusunu ortaya çıkartmak zorunda olduklarını söyledi.

            Mevcut tarihi dokuyu ortaya çıkartmak için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Başkan Tekintaş, “Bizim için çok önemli gördüğümüz bir projenin inceleme ve değerlendirmesini yapıyoruz. Taşbaşı mahallemizde tarihi Ordu evlerinin kurulduğu, Ordu’nun tarihinin ortaya çıkartıldığı özel bir mekandayız. Mevcut tarihi dokuyu ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Bu parsel üzerindeki tüm çalışmalar bizim gelecek neslimize verebileceğimiz en önemli miraslardan bir tanesidir. Bugüne kadar menekşe sokakta yirmiye yakın binamız korundu. Aslında koruyacak çok binamız var. Bulunduğumuz alanda tüm parsellerde yerleşim sağlanmış, Ordu evleri burada çok güzel korunmuş maalesef bizde zaman içerisinde kendi yaptığımız yanlışlarla deniz ile bağımızı kesmişiz. Ama bugün mevcuttu korumak gibi bir görevimiz var. Bunu icra etmeye çalışıyoruz. Bu bölgede sit alanı ilan edilmiş yerler var. Bina sahipleri ile görüşeceğiz, katkılar sunacağız, Ordu’nun tarihi dokusunu bir kez daha ortaya çıkartmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Hep ‘Safranbolu’ diyoruz ama bizim daha fazla değerlerimiz var. Bunu biraz kendi gözümüzle görüp başkasına anlatacak çalışmalar yapmamışız. Şimdi bu değerleri ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Hızlı bir şekilde burada çalışmalar devam ediyor. Kısa süre sonra binanın gövdesi ortaya çıkınca  inanıyorum ki; herkes ‘Ordu tarihi yapısıyla da değişiyor’ diyecektir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

İletişim Formu

Lütfen zorunlu * olarak belirtilen alanları doldurunuz. İlginiz İçin Teşekkür Ederiz. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>