ALTINORDU BELEDİYESİ’NDEN BÖLGESEL EĞİTİM SEMİNERİ

Altınordu Belediyesi’nin desteği, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin de ev sahipliğinde ‘İdari ve Mali Mevzuat’ dergisiyle Vizyon Yayınları’nın katkılarıyla 19 ilçe belediye personellerine yönelik “Belediye Mevzuatı” ve “İş ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı Uygulamaları” konularını içeren bölgesel eğitim semineri düzenlendi.
‘Halka hizmet hakka hizmettir’ düşüncesini esas alarak vatandaşa hizmeti kutsal sayan Altınordu Belediyesi, personelin görevini en iyi şekilde yerine getirmesi için gerçekleştirdiği eğitim seminerlerine bir yenisini daha ekledi.
Altınordu Belediyesi’nin desteği, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin de ev sahipliğinde ‘İdari ve Mali Mevzuat’ dergisiyle Vizyon Yayınları’nın katkılarıyla gerçekleştirilen programa 19 ilçe belediyelerinin tamamı katıldı.
İnsan hayatında eğitimin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, sürekli yenilenmek ve bilgilenmek zorunda olduklarını söyledi. Belediye olarak da kurum içerisinde bu tür eğitim programlarının devam edeceğini ve bu anlamda öncü belediye olarak da katkılarının artarak devam edeceğini kaydetti.
Başkan Tekintaş’ın ardından kürsüye çıkan
Maliye Bakanlığı Uzmanı Eğitimci Hüseyin Soylu’nun gerçekleştirdiği program, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı Meclis Salonu’nda yapıldı.
Belediye birim amirleri ve belediye personellerinin katıldığı eğitim programın ilk bölümünde şu konular hakkında bilgilendirmeler yapıldı:
“5018 sayılı kanunda harcama süreci, Harcama sürecindeki aktörler ve sorumlulukları, Ön mali kontrol ve harcama öncesi kontrol, Sayıştay denetimi, Stratejik plan ve performans programı.
Programın öğleden sonraki bölümünde ise uzmanlar katılımcılara şu konular hakkında bilgi aktardı:
Bütçe ve hazırlanmasında dikkat edilmesi gerekenler, faaliyet raporu hazırlama ve Sayıştay denetimi, İç kontrol eylem planı hazırlanması, Kurumsallaşmanın önemi, unsurları, İç kontrol eylem planının gerçekleştirilmesi (Süreç, görev tanımları, kontrol listesi, prosedür yönetim)
Eğitim seminerinin ikinci gününde ise Sosyal Güvenlik Kurumu Başmüfettişi C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Mahmut Çolak tarafından katılımcılara;
“İşe giriş ve işten çıkış işlemleri, Genel Sağlık Sigortası Uygulamaları ve Sağlık Aktivasyon işlemleri, Hizmet borçlanmaları, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu geçiş işlemleri, 6552 sayılı (Torba) Kanunda Taşeron işçileri açısından Belediyeleri bekleyen İş Kanunu sorunları, Belediyelerimizin iş ve sosyal güvenlik mevzuatındaki yükümlülükleri” gibi konularda eğitim verilecek.