ALTINORDU BELEDİYESİ’NDEN KİVİ VE YUMURTA ÜRETİCİLERİNE MÜJDE

Altınordu Belediyesi tarafından hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen “Kivi Soğuk Hava Deposu” ile “Yumurta Paketleme Tesisi” projesinin protokolü imzalandı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen imza törenine Ordu Vali Yardımcısı Ahmet Akın Varıcıer, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu Kaymakamı Şenol Esmer, Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi(DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Şevket Metin Kara, Altınordu Belediye Başkan Yardımcıları Aydın Şaşmaz, Fatih Evli, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Beleye Meclis Üyeleri, Daire Müdürleri, STK temsilcileri ve oda başkanları katıldı.

VALİ YARDIMCISI VARICIER: ” BU PROJE ORDU VE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Protokol imza töreninde konuşan Ordu Vali Yardımcısı Ahmet Akın Varıcıer, “Kivi Soğuk Hava Deposu” ile “Yumurta Paketleme Tesisi” projesini Ordu’nun ekonomik potansiyeline, üretim ilişkilerine benzeşen, uyumlu bir proje olduğunu gözlemlediğini kaydederken, “Ordumuzun bir marka şehir olması noktasında, özellikle kamu yönetiminin, yerel yönetimlerin, meslek odalarının ve sivil toplum örgütlerinin bir iş birliği içerisinde, uyum içerisinde çalışmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Ordu’nun ekonomik potansiyeline, üretim ilişkilerine benzeşen, uyumlu bir proje olduğunu gözlemledim. İnşallah bugün burada imzalarını atacağımız bu projenin Ordu’muz için ve ülke ekonomimiz için önemli bir katkı sağlayacağını ümit ediyorum. Emeği geçen herkese başta Büyükşehir Belediyemize, Altınordu Belediyemize, DOKAP’a, Üretici Derneğine ve Ziraat Odasına yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Ordumuza hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN YILMAZ: ” HAYIRLI OLSUN”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yaptığı konuşmada Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş’a teşekkür ederken, ” Altınordu Belediye Başkanımız Engin Tekintaş’ın birebir takip ettiği DOKAP, Tarım İl Müdürlüğü ve Ziraat Odası ile beraber yürütüğü bir projeydi. Uzun zamandır heyecanla takip ediyordu. Bu heyecanın sonucunda böyle güzel bir mekanda, güzel bir ortamda sözleşme imzalamak bugüne, bu mübarek Cuma gününe nasip oldu. İnşallah atacağımız imzalar başta yumurta üreticilerimiz olmak üzere bu soğuk hava deposundan faydalanacak, faaliyet alanına ilişkin beklentisi olan kivi üreticilerimize herkese hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Programın ev sahibi olan Altınordu Belediye Başkanımıza, DOKAP’a, Tarım İl Müdürlüğüne ve Valiliğimize teşekkür ediyorum. İmzamızın ilimize hayırlar getirmesi dileğiyle hepinize hayırlı günler diliyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN TEKİNTAŞ: ” 1 MİLYON 350 BİN TL’LİK BİR PROJE”

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, iki tesisinde önümüzdeki yıl hizmet vermeye başlayacağını söyledi.
Başkan Tekintaş, konuşmasında ” Yumurta Üreticileri Birliğimiz ve Ziraat Odalarımız ciddi bir sorumluluk içerisinde çiftçinin daha iyi gelir elde edebilmesi için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bize yapılan mürecaatta ‘Bir yandan üretim yapıyoruz ama diğer yandan üretimin paketlenmesi gerçekleşmiyor kaynağında olumsuzluklar yaşıyoruz, bunun çözümü nedir’ denildiğinde biz arazi tahsisi noktasında elimizden geleni yaptık. Akçatepe mahallemizde 2 bin 140 metre karelik alanı Yumurta paketleme tesisi için, diğer tarafta 550 tonluk kivi depolama tesisinin de yine Kayabaşı mahallemizdeki 5 dönümlük alan üzerinde inşası ile ilgili tahsis, proje her şeyi tamamlandı. Şimdi hemen protokol sonrasında bu yıl harcanacak olan kaynağın hazırlıkları yapılıyor. İhale aşamasından sonra imar ve sunumu da önümüzdeki yıl kullanılabilecek bir şekle getirilecektir. 1 Milyon 350 Bin TL’lik bu yatırım ilimize hayırlı olsun.” diye konuştu.
YÜCE: ” GÜNLÜK 50 BİN YUMURTA PAKETLENECEK, 550 TON KİVİ İSE SOĞUK HAVA DEPOSUNDA KORUNACAK”

DOKAP Başkanı Ekrem Yüce ise, “Yumurta paketleme tesis projesi için 560 Bin TL, soğuk hava deposu için 790 Bin TL ödenek tahsis edilmiştir. Her iki projenin de bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ordu’da 72 kümes kurulmuş, bunun 66 tanesinde 35 Bin adet tavuk vardır. Bu kümeslerden yaklaşık, günlük olarak serbest sistem yumurta tavukçuluğu çercevesin de 30 Bin adet yumurta üretilmektedir. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde serbest sistem yumurta tavukçuluğunun yaygınlaştırılması projesinin daha etkin bir şekilde yürütülmesi, üretilen yumurtaların paketlenmesi sırasında yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve proje tamamlandıktan sonra sürdürülebilirliğin temin edile bilmesi için yumurta paketleme tesisi kurulum projesi hazırlanmıştır. Tesisimiz mülkiyeti Ordu ili, Altınordu Belediyesine ait olan Akçatepe Mahallesinde 2140 metrekarelik bir alan üzerinde olup günlük 50 Bin adet yumurta paketlemesi gerçekleşecektir. Soğuk hava deposu ise mülkiyeti yine Altınordu Belediyesine ait olan Kayabaşı Mahallesi yaklaşık 5 dönümlük bir alan üzerinde 550 ton kivi depolama kapasitesine sahip olacaktır. Proje tamamlandıktan sonra üreticiler ürünlerine daha rahat pazar bularak gelir artışı sağlayacaklardır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Soğuk Hava Deposu ile Yumurta Paketleme Tesisi projesinin protokolünü Ordu Vali Yardımcısı Ahmet Akın Varıcıer, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve DOKAP Başkanı Ekrem Yüce tarafından imzalandı.