ALTINORDU’DA ASANSÖRLERE SIKI DENETİM

Altınordu Belediyesi tarafından olası asansör kazalarını en aza indirmek için denetim anlaşması imzalandı.
Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği’ne göre 2012 yılından itibaren asansörlerin yıllık bakımlarının A Tipi muayene kuruluşları tarafından yapılması zorunlu hale getirilmişti. Bunun üzerine Altınordu Belediyesi olarak lisanslı bir firma ile anlaşarak kentteki asansörlerin kontrol ve denetimlerinin başlandığını söyledi. Başkan Tekintaş;
“Altınordu Belediyemiz UDEM firması arasında asansör denetimi ile ilgili uzlaşı sağladığı konular üzerinde mutabakata varıp sözleşme imzaladı. Bu sözleşmede firma, özellikle ilçemiz içerisinde bulunan bin 300’ ü aşkın asansörün tamamının denetimi, sınıflandırılması, eksikliklerin tamamlanması, tehlikeli ise kırmızı kodla kapatılması, eğer düzeltilmesi mümkünse sarı kodla noktalanması ve problemsiz asansör ise yeşil kodla işaretlenerek kullanımının sürdürülmesi noktasındaki çalışmayı devam ettirecektir. Bu çerçevede belediyemiz, şartları oluşturmuş olan firmayla bu anlaşmayı yaptıktan sonra ilçedeki asansörleri hızlı bir şekilde 2015 yılı denetimlerini gerçekleştirecektir. Asansör kullanıcılarının bu konuda kendi sorumluluklarının var olduğunu bilmesi gerekiyor. Yapılan denetim sonrası mutlaka düzeltilmesi gereken hususlar kendilerine aktarılacaktır. Bu çerçevede, asansör firmalarıyla anlaşıp bu eksiklikleri tamamlayarak, 45 gün içerisinde geri dönüşümün sağlanması gerekiyor.
BAŞKAN TEKİNTAŞ; “SAĞLIĞINA DİKKAT ETTİĞİMİZ HALKIMIZIN SAĞLIĞINI DA KORUMAK ZORUNDAYIZ”
Asansörlerin içerisinde insan taşındığına dikkat çeken Belediye Başkanı Engin Tekintaş; “İnsan taşıyoruz, can taşıyoruz. Mutlaka sağlığına dikkat ettiğimiz halkımızın sağlığını da korumak zorundayız. Bu çerçevede değerlendirip herkesin asansör kullanıcıları olarak buna uyum sağlaması, buna önem vermesi ve özen göstermesi gerekiyor. Bilhassa asansör kullanıcılarının denetimlerden sonra da yerine getirmesi gereken yükümlülükleri mutlaka yerine getirip sorumluluğunu ortadan kaldırması gerekiyor. Biz belediye olarak mutlaka takipte olacağız ve gereken müdahaleleri biz de yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.