ASANSÖRLERİN STANDARTLARI YÜKSELTİLECEK

Altınordu Belediyesi, ilçede bulunan yaklaşık 1415 asansörün İşletme, Bakım ve güvenliği ile ilgili olarak A Tipi Muayene kuruluşu olan EKC Kalite Belgelendirme Muayene Eğitim San. Tic. A.Ş  ile 2 yıllık protokol olarak imzaladı.

Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği’ne göre asansörlerin yıllık muayenlerinin A Tipi muayene kuruluşları tarafından yapılması zorunlu hale getirilmişti. Bunun üzerine Altınordu Belediyesi olarak lisanslı bir firma ile anlaşarak kentteki asansörlerin kontrol ve denetimlerinin başlandığını söyledi.

“Altınordu Belediyemiz, EKC Kalite Belgelendirme Muayene Eğitim San. Tic. A.Ş   firması arasında asansör denetimi ile ilgili uzlaşma sağlanarak sözleşme imzalandı. Bu sözleşmede firma, özellikle ilçemiz içerisinde bulunan 1415 asansörün tamamının denetimi, sınıflandırılması, eksikliklerin tamamlanması, tehlikeli ise kırmızı etiketle kapatılması, eğer düzeltilmesi mümkünse sarı etiketle noktalanması ve problemsiz asansör ise yeşil etiketle işaretlenerek kullanımının sürdürülmesi noktasındaki çalışmayı devam ettirecektir.

Bu çerçevede belediyemiz, şartları oluşturmuş olan firmayla bu anlaşmayı yaptıktan sonra ilçedeki asansörleri hızlı bir şekilde 2016 yılı denetimlerini gerçekleştirecektir. Asansör kullanıcılarının ve bina yöneticilerinin bu konuda kendi sorumluluklarının var olduğunu bilmesi gerekiyor. Yapılan denetim sonrası mutlaka düzeltilmesi gereken hususlar kendilerine aktarılacaktır. Bu çerçevede, asansör firmalarıyla anlaşıp bu eksiklikleri tamamlayarak, 30 gün içerisinde geri dönüşümün sağlanması gerekiyor” diye konuştu.

Yıllık Asansör Muayene Sözleşmesi