Başkan Tekintaş’tan İstanbul’un Fethi Mesajı

28.05.2016

Başkan Tekintaş: “Gençlerimize Güvencimiz Tam”

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İstanbul’un Fethi’nden alınması gereken önemli derslerin olduğunu belirterek bu derslerin ilk sırasında gençlere güvenmenin yer aldığını söyledi.

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İstanbul’un Fethi’nin 565. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında, İstanbul’un Fethi’nin müjdelenen bir fetih olduğunu aktaran Başkan Tekintaş, ayrıca İstanbul’un Fethi’nden önemli dersler çıkarıldığını ifade etti. Başkan Tekintaş, mesajında şu ifadeler yer verdi:

“Tarihi asırlar önceye dayanan İstanbul, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği ve başkentlik yaptı. İstanbul şehri, fethine kadar daha önce de birçok kez kuşatılmış; ancak hepsi başarısız olmuştur. Peygamber Efendimiz (S.A.S) İstanbul’un fetihle ilgili şu hadisinde ‘Kostantiniyye (İstanbul) elbette fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir’ hadisiyle bu kutlu zaferi yüzyıllar öncesinden müjdelemiştir.

Bu muzaffer görevi 21 yaşındaki Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet, bundan tam 565 yıl önce 29 Mayıs 1453’te tüm zorluklara rağmen zaferle taçlandırmıştır. İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından gerçekleştirilen fethinin ardından adalet, hoşgörü, barış ve de köklü bir medeniyetin merkezi haline gelmiştir.

İstanbul’un Fethi bize gösteriyor ki geleceğimiz olan, vatanımızı ve bayrağımızı emanet edeceğimiz gençlerimize güvenmeliyiz. Bizde bu doğrultuda geçlerimize güveniyor, onların başarılı bireyler olması ve ülkemizi daha ileriye taşıması için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Bu vesile ile bir çağın kapanıp bir çağın açılmasına neden olan kutlu zafer İstanbul’un Fethi’nin 565. yıldönümünde büyük ceddimiz Fatih Sultan Mehmed Han başta olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, hepsine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.”

haber