BİTKİSEL ATIK YAĞ TOPLAMA YARIŞMASI BAŞLADI

Altınordu Belediyesi tarafından çevreye duyarlı gençler yetiştirmek, çevre kirliliğini önlemek ve geri dönüşüm bilincini oluşturmak adına ilçe genelindeki ilk ve ortaokullarda bitkisel atık yağ toplama yarışması başlattı.  

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Utku Acun İlkokulu’nda öğrencilerle birlikte atık yağ toplama yarışmasını başlattı.

Öğrenciler ile  atık yağ toplama kutusuna atık yağ bırakan Başkan Engin Tekintaş, Bitkisel Atık Yağların toplanması projesinin amacının mutfaklardan her türlü kızartma sonrasında çıkan atık yağların lavabolara veya çöp kutularına dökülmesini önleyerek ayrı biriktirilmesini sağlamak ve bu sayede kanserojen olan bu atığın sularımıza karışmasını engellemek, çevreye zararlı olan bu atığın ayrı toplanması gerektiği bilincinin ilk ve orta okulların öğrencileri arasında yaygınlaştırmak,  çevreye duyarlı bireyler haline getirebilmek olduğunu söyledi.

“BİR LİTRE ATIK  YAĞ, BİR MİLYON LİTRE SUYU KİRLETİYOR”

Başkan Tekintaş, yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz yıl atık pil toplamayla alakalı bir proje yürütmüş ve iyi sonuç almıştık. İnşallah bu senede Atık Pil toplamaya ilave Bitkisel Atık Yağ toplama projesini başlattık.  İlçemizdeki tüm okullarda bu yarışma devam edecek. Çocuklarımıza teşekkür ediyorum. Onlar evlerindeki kızartma ve atık yağların geri dönüşümünü sağlayabilmek için bugün evlerinde biriktirdikleri atık yağları bizlerin koyduğu atık yağ toplama kutularına bıraktılar. Yarışma sonucunda dereceye giren okullarımıza değişik hediyeler vereceğiz. Bu kampanyayı verimli bir şekilde sürdürmek istiyoruz. Çevremizi korumak istiyoruz. Bir litre yağ, bir milyon litre suya zarar veriyor. Özellikle sanayideki atık yağlar toprağa işlediği zaman uzun süreli kalabilecek çevre kirliliği oluşturuyor. Nasıl ki katı atık toplamayı ortaya koyuyorsak çevremize zarar verecek pil ve yağ gibi diğer ürünleri de toplamaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

26 Mayıs 2017 tarihinde sona erecek olan yarışmada en fazla yağ toplayan ilk üç okula değişik hediyeler verilecek.

İletişim Formu

Lütfen zorunlu * olarak belirtilen alanları doldurunuz. İlginiz İçin Teşekkür Ederiz. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>