CİVİL IRMAĞI’NDA YAŞANAN BALIK ÖLÜMLERİ

balık 1BAŞKAN TEKİNTAŞ “CİVİL IRMAĞI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

CİVİL IRMAĞI’NDA BELEDİYE VATANDAŞ İŞBİRLİĞİ

Yaz mevsimi ile birlikte su seviyesinin düştüğü Civil Irmağı’nda yaşanan balık ölümlerine karşı  Altınordu Belediyesi’ne bağlı ekipler ve vatandaşlar seferber oldu.

Altınordu ilçesinde, kentin ortasından geçen Civil Irmağı’nda yaz mevsimi dolayısıyla suyun debisi düştü. Suyun azaldığı nehirde balçığın da oluşmasıyla balıklar oksijensiz kaldı ve yüzeye çıkmaya başladı. Irmakta balık ölümlerini engellemek için Altınordu Belediyesi’ne bağlı ekipler ve vatandaşlar seferber oldu.

Bazı vatandaşların ağ atarak yakaladığı balıkları kova yardımıyla denize bıraktığı kurtarma operasyonunda, Altınordu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de gece boyu çalışarak suyun akışını sağladı. Yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Engin Tekintaş; Öncelikle vatandaşlarımızın duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Civil Irmağı bizim için önemli, özellikle denize bağlandığı bölümde de belli bir kum yığını ve daralma olmuştu. Altınordu Belediyesi olarak burada belli bir çalışma yapıyorduk, ancak bu akşam böyle bir acil durum görünce iş makinelerimiz ile hemen bir temizliğe başladık. Bu kapsamda suyun önünü açmak sureti ile oksijen kaybının önlenmesini, balık ölümlerinin de engellenmesini sağladık. Ekiplerimiz Civil Irmağı’nda yürüttüğü bu çalışmayı gece-gündüz demeden sürdürecekler.  Altınordu Belediyesi olarak Civil Irmağı’nda genel bir temizlik yaparak vatandaşlarımızın bize ilettikleri istekleri de yerine getirmiş olacağız.

BALIK ÖLÜMLERİNİN ÖNÜNE GEÇTİK

balık 4Sıcak havalardan dolayı Civil Irmağı’nın yeteri kadar su alamadığını belirten Belediye Başkanı Engin Tekintaş, oksijensiz kalan balıkları da ölmemeleri için ırmağı deniz ile buluşturduklarını, bu şekilde balık ölümlerini de engellemeye çalıştıklarını ifade etti. Başkan Tekintaş açıklamalarına şöyle devam etti.

“ Civil Irmağı içerisinde ekiplerimiz çalışma başlatarak oluşan kirliliği ortadan kaldıracak. Daha sonra da ırmağın deniz ile buluştuğu noktayı açarak buraya temiz su gelmesini sağlayacağız. Temizlik çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürerek bize düşen görevi eksiksiz olarak yerine getirmiş olacağız.

balık 3 balık 2

Ordu Valiliği’mize ve  DSİ’ye teşekkür ediyoruz. Bizim bu hassasiyetimize anında duyarlılık gösterdiler. Ayrıca Ordu Büyükşehir Belediyemiz’e de teşekkür ediyoruz. Makine ve ekipmanları ile bizlere destek oldular. Milletimizin de hassas olduğu bu konuda bizler üzerimize düşen görevi sonuna kadar yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.