KADINA ŞİDDET “TİYATRO” İLE ANLATILDI

Altınordu Belediyesi’nin katkılarıyla Ordu Oksijen Kültür Sanat Atölyesi Derneği tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” nedeniyle hazırlanan “Ve Kadınlar… Bizim Kadınlarımız…” adlı tiyatro oyununun galası gerçekleştirildi.
Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen galaya Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, eşi Münire Tekintaş, Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, kurum müdürleri, Ordu Oksijen Kültür Sanat Atölyesi Derneği Başkanı Nurgül Çoluk ve çok sayıda tiyatro sever katıldı.
“15 TEMMUZ SAHNESİ AYAKTA ALKIŞLANDI”
Oyunda kadına yönelik şiddet ele alınırken, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sırasında demokrasiye sahip çıkmak için destansı bir mücadele ortaya koyan Boğaziçi köprüsünde tank ve askere meydan okuyan Safiye Bayat’ın canlandırıldığı sahne izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı.
Oyun sonrasında Başkan Engin Tekintaş, yönetmen Yasin Akyüz, ORSAD Başkanı Nurgül Çoluk ve oyuncuları tek tek tebrik ederken, yaptığı konuşmada, ” Oksijen Kültür Sanat Atölyesi Derneği, tarafından sahnelenen ve Altınordu Belediyemizin de proje ortağı oldu “Ve Kadınlar… Bizim Kadınlarımız..” adlı tiyatro oyununun galasında olmaktan bende sizler kadar memnun oldum. Bir konuyu kalıcı hale getirmenin yolu,onu akılda kalıcı bir şekilde ifade eden, gerek tiyatro, gerek koreografi, gerekse yazılı metinler ile bunları insanların beyinlerinde yer almasını sağlayabilmek. Burada temel hedef, eşimiz olan, anamız olan, anneannemiz olan, kız kardeşimiz olan her kesin maruz kalabileceği olumsuz hayat tarzını ortadan kaldırabilmektir. “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” sadece bir gün ile hatırlatılsın mı? Hayır, etkinlikler ile bir zihinlere bu yerleştirilsin ama yılın 365 günü de bu unutulmasın. Ben öncelikle bu duyarlılığı için Oksijen Kültür Sanat Atölyesi Derneği’ne ve sanatçı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
“15 TEMMUZ VURGUSU”
“Ve Kadınlar… Bizim Kadınlarımız..” tiyatro gösterisinde 15 Temmuz hain darbe girişiminde kadınların ortaya koyduğu özgürlük mücadelesinin de anlatıldığını anımsatan Başkan Engin Tekintaş, “Her dönemin kahramanı var. Özellikle bağımsızlığı sembol edinmiş ve hiçbir zaman bağımlı yaşamamış bir milletten bahsediyoruz. Bunun kahramanları sadece askerler değil, sadece gençler değil, sadece erkeklerde değildir. Geçmişte nene hatunun yaptıklarını bugün ülkemizin her yerinde milyonlarca Nene Hatun yapmaya hazır. Çünkü bu millet artık nice Nene Hatunlar yetiştiriyor.İhtiyaç duyulduğu zaman hepimiz, birer kahraman olarak sokakta canımızı verecek şekilde vatanımıza sahip çıkıyoruz.Bunun en önemli örneğini 15 temmuzda milyonların bağımsızlık ve vatan sevgisi için sokaklara çıkması ve vatanına sahip çıkmasıdır. Şunun iyi bilinmesini istiyorum; Bu millet artık darbelere geçit vermeyecek. Birilerinin boyunduruğu altına girmeyecek. Ülkemiz üzerinde karanlık emelleri olanlar bu milletin tokatını 15 temmuz akşamı yediler, bundan sonra da yemeye devam edecekler” diye konuştu.
“BELEDİYE OLARAK SANATIN YANINDAYIZ”
Altınordu Belediyesi olarak sanatın ve sanatçının yanında olduklarını ifade eden Başkan Engin Tekintaş, konuşmasında “Altınordu Belediyesi olarak her zaman sanata ve sanatçıya desteğimiz var, ve var olmaya da devam edecek. Her yıl bu ve buna benze projeler bizlere geliyor. Belediye olarak her projeye mutlaka destek vermeye çalışıyoruz. Bugün bunun ne kadar doğru bir karar olduğunu siz sanatseverler ile bir kez daha yaşadık” ifadelerini kullandı.
“SANATSEVER BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Ordu Oksijen Kültür Sanat Atölyesi Derneği Başkanı Nurgül Çoluk, Belediye Başkanı Engin Tekintaş’a sanata verdiği destekten dolayı teşekkür ederken, “Öncelikle bizleri yalnız bırakmadığınız için sizlere sonsuz teşekkür ediyorum. Uzun bir çalışma sonrasında, değerli sanatçı arkadaşlarımız tarafından sahnelenen ” Ve Kadınlar… Bizim Kadınlarımız..” adlı tiyatro oyununun galasında bir arada olmaktan ve sizleri bu koltuklarda görmekten büyük mutluluk duydum. Oksijen Kültür Sanat Atölyesi Derneği tarafından hazırlanan ve Altınordu Belediyemizin büyük katkısı olan bu tiyatro oyununun Gala programına katılan bütün sanatsever dostlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu

İletişim Formu

Lütfen zorunlu * olarak belirtilen alanları doldurunuz. İlginiz İçin Teşekkür Ederiz. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>