“MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ BİZİM MİSAFİRİMİZDİR”

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, fındık toplamak için gelen tarım işçilerini Uzunisa Mahallesi’nde kurulan Geçici Konaklama Merkezi’nde ziyaret ederek sıkıntılarını dinledi, çocuklara ise oyuncak dağıttı.

Ağustos ayı ile birlikte fındıkta mesainin başlamasının ardından, Doğu ve Güneydoğu illerinden Karadeniz Bölgesi’ne mevsimlik tarım işçileri gelmeye başladı.

Kimi aile ekonomisine katkı sunmak, kimi de okul eğitimini devam ettirmek için Ordu’nun yolunu tuttu. Şanlıurfa başta olmak üzere Güneydoğu ve Doğu illerinden gelen mevsimlik tarım işçileri fındık toplamak için Altınordu’ya gelmeye başladı. Gelen Mevsimlik Tarım İşçileri, Altınordu ilçesi Uzunisa Mahallesi’nde kendileri için hazırlanan Geçici Konaklama Merkezlerine yerleştirildi. Konaklama Merkezlerinde kalan tarım işçilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Engin Tekintaş, fındık işçilerini misafir olarak kabul ettiklerini ve en iyi şekilde ağırlamak için çalıştıklarını söyledi. Başkan Tekintaş şunları söyledi;

“Çadırların kurulduğu saha her ne kadar altyapısı kurulmuş olsa da yine de çadır standardının değiştirilmesi gerektiğini buraya geldiğimizde tespit etmiş olduk. Fındık toplamaya gelen tarım işçileri elbette para kazanacak, elbette buralara gelerek fındıkla ilgili işimize katkı sunarak ekonomik gelir elde edecekler. Ama bizim derdimiz onları misafir kabul ederek mümkün olduğunca sıkıntılarını gidererek ağırlayabilmek. Burada elektrik, su, altyapı, lavabo, banyo gibi ihtiyaçlarını karşılayacak olan standartlar mevcut. Ama eksik var mı yok mu bunu görmüş ve tespit etmiş olduk.  Fındık toplamaya gelen tarım işçilerimizin gelecekle ilgili kaygılarını ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu doğrultuda,  güvenlikle ilgili olan konuda Jandarma ve bize bağlı güvenlik ekibi çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Fındıkta yaşanan don olayının ardından rekoltenin az olması nedeni ile gelen işçi  sayısının geçen yıla göre üçte bir daha az olduğunu belirten Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “ Buna rağmen biz, her türlü ihtiyacı karşılamaya yönelik çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz. Uzunisa Mahallesi’nde kurulan Geçici Konaklama Merkezi’nden sorumlu olan Altınordu Belediyemiz, buradaki çalışmalarını Ordu Büyükşehir Belediyesi, Altınordu Kaymakamlığı ve Jandarma ile  koordinasyon halinde sürdürmektedir” açıklamasında bulundu.