“RUHSATSIZ İŞYERİ KALMAYACAK”

Altınordu Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri, ilçede İşyeri Açılış Ruhsatı ve hafta tatili ruhsat denetimi yaptı.

Zabıta ekipleri, ilçe merkezinde bulunan işyerlerini dolaşarak, işyeri açma ve hafta tatili ruhsatı alması gereken işyeri sahiplerine uyarılarda bulundu.

İş yeri olan esnafların, belediyeden ruhsat almaları gerektiğini söyleyen zabıta ekipleri, 394 Sayılı yasa gereği hafta tatiline tabi olan esnafların da hafta tatili ruhsatı almaları gerektiğini belirtti.

Yapılan denetimlerde iş yeri açma ve hafta tatili ruhsatı olmayan esnaflara süre verildiğini belirten yetkililer, bu süre zarfında ruhsat alması gerek fakat almayan esnaflara cezai işlem uygulanacağını ayrıca iş yerlerinin mühürleneceğini kaydetti.

Denetimlerin aralıksız yapılacağını ifade eden Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş “İlçe genelinde ruhsat almayan işyeri sayısının çok olduğunu belirterek ekiplerimiz bu iş yerlerini mercek altına almış durumdadır ”dedi. 

Başkan Tekintaş, yaptığı açıklamada, “Şuana kadar Zabıta ekiplerimizin yapmış olduğu denetimlerde ortaya çıkan sonuç bizleri üzdü. Yapılan incelemelerde yüzde 35 ile yüzde 40 arasında ruhsatsız olan iş yerleri ile karşılaştık. Bu takibi geçmişten gelen bir sıkıntı. Biz Ekim ayı itibari ile bu sorunun üstesinden gelmek için ekiplerimize talimatlar vererek çalışmalara başladık” şeklinde konuştu. 

“KİMİN NERDE NE İŞ YAPTIĞINI BİLMELİYİZ”

Başkan Tekintaş, hangi esnafın nerede ne iş yaptığını Belediye olarak bilmeleri gerektiğinin altını çizerek, bundan sonra iş yeri açmak isteyen her kim olursa olsun mutlak suret ile Belediyemizden iş yeri açma ve Çalıştırma Ruhsatı almaları gerektiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti. “Belediye olarak biz istiyoruz ki hiç bir iş yeri ruhsatsız kalmasın. Bunun için gerek biz olalım, gerekse diğer kurumlar bu konu üzerinde titizlikle duruyoruz. Altınordu Belediyesi olarak bu işi sıkı bir şekilde takip edeceğiz” diye konuştu.