SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN DİYABET’E DİKKAT

14 Kasım Dünya Diyabet Haftası olması nedeniyle Altınordu Belediyesi’nde Ordu Özel Sevgi Hastanesi tarafından “Diyabet” konulu eğitim toplantısı düzenlendi.

Altınordu Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve personeller katıldı.

Aile hekimi Dr. Aygen Laçin’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde diyabetin tanımı, çeşitleri, tanı ve tedavi yöntemleri anlatılırken, diyabetin dünya ve ülkemizdeki görülme sıklığı diyet ve egzersizin önemi üzerinde duruldu.

    DR. LAÇİN “3 BULGU ÇOK ÖNEMLİ”

Dr. Laçin, Diyabet hastalığının belirtilerinden bahsederken, ” Bir kişi çok çabuk acıkıyor, aşırı su içiyor ve çok sık idrara çıkıyorsa ve bu üç bulgudan en az iki tanesi bir kişide bulunuyorsa diyabet hastası olabilir. Diyabet tanısı konulmayan hasta sayısı ise ülkemizde yüzde 50′dir.” dedi.

 BAŞKAN TEKİNTAŞ: “BU TİP ETKİNLİKLERİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Belediye Başkanı Engin Tekintaş,  burada yaptığı konuşmada, “Altınordu Belediyesi olarak özel hastanelerle sürdürdüğümüz iş birlik içerisinde Dr. Aygen Laçin Bey’in sunumunu birlikte dinledik. İnsan hayatı sağlıklı olduğu sürece , yaptığı veya yapamaya çalıştığı işlerin kalitesi de artıyor. Bunun temel esasları da sağlık kuruluşlarında konunun uzmanı olan kişilerden dinlememiz gerekiyor. Bizde belediyemiz olarak zaman zaman bu tip etkinlikleri sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“ÖZEL YADA KAMU KURUMLARIYLA İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

“Altınordu Belediye başkanlığı olarak özel yada kamu kurumlarıyla iş birliği içerisinde olmaya çalışıyoruz” diyen Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “Bu iş birliklerini en üst düzeyde sürdürmeye devam edeceğiz. Hem yapmış olduğumuz sözleşmelerle bu sağlık kurumu kimliklerinden istifade etmeye çalışıyoruz, hem de bunun yanında bilgi dağarcığında bizim için önemli bilgiler bulunan kardeşlerimizi kurumumuz da ağırlamaya devam ediyoruz. Bu amaçla bugün Dr. Aygen Laçin beyi ağırlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Spor ve beslenmenin sağlık açısından önemli olduğuna değinen Başkan Tekintaş, “Bizler inşallah bundan sonra hayatımızın bu gerçeğiyle buluşmamak içinde spor  beslenme dinlenme ve standart bir hayat ölçeği içersin de yolumuza devam etmeye gayret edeceğiz. Tabi hepimizin temel sorunlardan biriside bu yemeğe başladığımız zaman bitirmeden kalkmıyoruz ama , yemeği biz bitiriyoruz oda bizi bitiriyor karşılıklı olarak. sofra çok dolu olmazsa aç kalacağımızı hissediyoruz , sofrayı çok doldurursak ta yarım bırakıp kalkıyoruz. Aslında yeteri kadar yemek yeteri kadar istirahat yeteri kadar çalışma , yeteri kadar hareket ve dolayısıyla uyku yani bunu sağlarsak problem kalmayacaktır. Ben bu vesileyle özel sağlık kuruluşlarına bizimle yaptığı iş birliğinden dolayı teşekkür ediyorum , kurum kuruluşlarımızın bilgilerinden istifade etmeyi diliyorum . Bugün siz çalışma arkadaşlarımızın aldığı bu önemli bilgileri hayatlarımızı kolaylaştırıcı olması dileğiyle sizlere bir kez daha teşekkür ediyor” şeklinde konuştu.

Seminerin ardından kurumdaki personellere kan şeker ölçümü yapıldı.

 

İletişim Formu

Lütfen zorunlu * olarak belirtilen alanları doldurunuz. İlginiz İçin Teşekkür Ederiz. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>