SANAT İLE YÜZLER GÜLDÜ

Altınordu Belediyesi tarafından Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında yürütülmekte olan ‘Sanat İle Gülen Yüzler’ projesi sona erdi.

            Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca EDES programı kapsamında finanse edilen, Ordu Valiliği koordinasyonunda Altınordu Belediye Başkanlığı tarafından yürütülen “Sanat ile Gülen Yüzler” projesi düzenlenen etkinlikle sona erdi.

Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde  düzenlenen programa Ordu vali vekili Ahmed Akın Varıcıer, Vali Yardımcısı Engin Avcı, Altınordu Belediye Başkan vekili Aydın Şaşmaz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

            Ordu Valiliği koordinasyonunda, Altınordu Belediyesinin başvuru sahibi olduğu ve proje ortaklığını Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, AHİ İnsani ve Yardımlaşma Derneği ile Ordu Üniversitesi’nin yaptığı “Sanat İle Gülen Yüzler” Projesi 12 ay süre ile yürütüldü.  48 Engelli bireyin yararlandığı projede müzik, resim ve halk oyunları eğitimi verilirken ayrıca engelli bireyler ve  ailelere psiko-sosyal gelişim amaçlı seminerler düzenlendi.

           

             Programın açılışında proje koordinatörü Selma Arslan kapanış törenine katılanlara proje hakkında sunum gerçekleştirdi.

 

VALİ VARICIER: ” İNSAN SEVGİSİYLE YOĞRULMUŞ BİR ÇALIŞMAYDI”

            Arslan’ın sunumunun ardından konuşan Ordu Vali vekili Ahmed Akın Varıcıer, ” Bizim iddiamız uygar bir millet olmak ise önce bir aile olmayı başarmamız gerekiyor. Aile demek içerisinde her türlü sosyal ve toplumsal rolü barındıran bir topluluk demektir. Toplumun temel taşıdır. Eğer bir medeniyet, uygarlık yürüyüşünde bir hedefimiz varsa o hedefe hep birlikte bir aile olarak varmak zorundayız. Hedefe hep birlikte varmak için bizimle aynı şansa, yeteneğe, avantajlara sahip olmayanların elinden tutmak ve birlikte yürümek mecburiyetindeyiz. O zaman medeni, çağdaş ve uygar oluruz. O zaman insan oluruz. Burada gördüğümüz çalışma duygusu ön planda olan bir çalışmaydı. İnsan sevgisiyle yoğrulmuş bir çalışmaydı. Bunu sevgisiz yapmanız mümkün değil. Bu iş sadece vazife için yapılacak bir iş değildir. Tamamen gönül, sevgi ve fedakarlık işidir. Tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.Ailelerin ve çocuklarımızın yüzlerinde gülümsemeyi görmek bu projenin hedefine ulaştığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

     Konuşmalarının ardından kursiyerler tarafından müzik ve halk oyunları gösteri gerçekleştirildi.

            Müzik ve halk oyunları gösterisi izleyenlerin beğenisini kazanırken program, projeye destek verenlere plaket takdimi ile devam etti.

            Program engelli kursiyerler tarafından hazırlanan resim sergisinin gezilmesiyle sona erdi.